Zahradní hadice a legionella

23. února 2015

UNSW výzkum odhalil, že hadice by mohla být bakteriální živnou půdou, poskytuje ideální podmínky pro organismy, které způsobují legionářské nemoci a ty mohou jen vzkvétat.

Expert na vodu Dr Jacquie Thomas , výzkumný pracovník vedl studii 18 měsíců o růstu legionelly uvnitř zahradní hadice a řekl, že je opravdu velmi překvapen z výsledků.

Legionella bakterie způsobují legionářské nemoci, vážná a někdy i smrtelná forma zápalu plic. Infekce nastane, když pacient, typicky staršího věku nebo s ohroženým imunitním systémem, inhaluje kapičky vody, které obsahují bakterii legionella.

Organismům se daří v teplém a vlhkém prostředí, s ohnisky v souvislosti s lázněmi, bazénů, fontán a klimatizačních chladicích věží.

V časopise Environmental Science and Technology  studie zjistila, že legionelle se daří v zahradních hadicích ležící v letním horku, násobením do hostitelských buněk zvaných améby, které zesilují jejich virulenci.

Legionella se ukrývá uvnitř améby, kde se vyhne opatřením dezinfekce, a letní vedra jsou skvělými podmínkami pro jejich výrazný růst, Thomas to popisuje jako "mikrobiální polévka".

Teplo je klíč - legionella roste mezi 25 až 42 °C

I když studie zkoumala jen dvě hadice Thomas řekl, že je součástí rostoucího množství důkazů "potenciálním zdrojem přenosu."

Výsledky by mohly mít i širší důsledky pro jiné bakterie, různé druhy, včetně mykobakteriální Pseudomonas a parachlamydiae s podobnými požadavky růstu.

"V současné době je určitě dostatek literatury nebo důkazů, které vyžadují větší studii o zahradních hadicích," říká.

Do té doby existuje několik jednoduchých opatření, které lze použít pro minimalizaci rizika.

"Bakterie potřebují vodu, pokud se zahradní hadince zavěsí do kanalizace, kde je chlad, sníží se tím příležitost pro vypěstování patogenů".

zdroj:

http://newsroom.unsw.edu.au/news/science-technology/garden-hose-breeding-ground-legionnaires’-disease

 

Zpět do obchodu